שאלות

אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל עת. בינתיים ריכזנו כאן שאלות שכיחות ששואלים אותנו. לא מצאתם את תשובה לשאלתכם? אנחנו זמינים!

אור אולטרה סגול (UV) הוא אור בעל אורך גל קצר שהינו בלתי נראה לאדם. האור מצוי על הספקטרום האלקטרו-מגנטי בין קרינת רנטגן לבין אור נראה. השמש מפיצה אור אולטרה סגול אך רובו ככולו נספג בשכבת האוזון.

כן. אור אולטרה סגול פוגע בד.נ.א של נגיפים, חיידקים, עובשים ונבגים באופן שמונע מהם את היכולת להשתכפל, ובכך מנטרל אותם והופך אותם ללא מסוכנים.

כן. מחקרים רבים מוכיחים אור אולטרה סגול מסוג UVC (באורך גל של 254 ננו-מטר) משמיד נגיפים ממשפחת הקורונה אשר אליה משתייך נגיף הסארס-קוב-19 שגורם למגיפת הקורונה.

מערכת אולטרה 5 היא מערכת מהפכנית – פשוטו כמשמעו. המערכת הופכת כל מזגן מפוצל או מיני-מרכזי למטהר אוויר וכך מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון להדבקה בקורונה דרך מערכות המיזוג בחללים סגורים. המערכת מותקנת בתוך פנים המזגן ומקרינה את האוויר שעובר דרכו באנרגיית UVC עוצמתית במיוחד שמשמידה 99.9% מהנגיפים, החיידקים והעובש – וביניהם נגיף הקורונה.

הטכנולוגיה של טיהור אוויר באמצעות UVC אינה חדשה. היא פותחה בארה״ב כבר לפני כמה עשורים אבל עד כה נעשה בה שימוש רק בבתי-חולים, אוניברסיטאות, מעבדות וכיוצא באלה מוסדות שהיו צריכים להשקיע סכומי עתק במערכות מורכבות. מערכת אולטרה 5 מבית סטריליין היא חדשנית בכך שהיא מביאה את הטכנולוגיה הזו לראשונה לציבור הרחב בישראל, לבתים, למשרדים, לבתי עסק ולמוסדות ציבור.

כי לא היתה מודעות לעניין הזה בציבור הרחב. רק לאחרונה בעקבות מגיפת הקורונה, נוצרה המודעות לכך שמחלות נישאות באוויר דרך מערכות מיזוג, ובפתרונות הקיימים לכך.

מערכות טיהור ב-UVC מותקנות מזה שנים במקומות רבים בארץ כמו בי״ח רמב״ם, מכון ויצמן ואוניברסיטת ת״א, אבל העניין העצום בקרב הציבור הרחב החל רק לאחרונה עם התפרצות הקורונה.

לא ניתן למנוע לחלוטין את סיכון ההדבקה, ולכן קריטי להמשיך לנהוג באמצעי זהירות כגון ריחוק חברתי ועטיית מסיכות. מה שהמערכת עושה זה להפחית באופן דרמטי את הסיכון להידבק כתוצאה מכך שמערכות מיזוג ממחזרות אוויר מזוהם בחלל הסגור, ובכך המערכת ממש יכולה להציל חיים. אך למרות יעילותה – אין אף פיתרון שיכול להוות תחליף לאמצעי הזהירות הרגילים ויש להקפיד עליהם כל הזמן.

רבים לא יודעים זאת, אך 90% מהאוויר שיוצא מפתחי האוורור במזגן הוא אוויר ממוחזר ורק 10% הוא אוויר צח וחדש שהגיע מבחוץ.

בכל חלל סגור אנו שואפים את האוויר שננשף מריאותיו של מישהו אחר. כאשר אדם חולה השתעל ופיזר לאוויר תרסיס עם עותקים רבים של הנגיף, האוויר המזוהם הזה נשאר תלוי באוויר ועשוי להתפשט בחלל דרך מערכת המיזוג ולסכן את הנוכחים.

בתחילת יולי פרסמו 239 מדענים מ-32 מדינות מכתב שטוען כי נגיף הקורונה נישא באוויר ומפציר בארגון הבריאות העולמי לעדכן את המלצותיו בהתאם לכך.

כולנו זוכרים את הדיאמונד פרינסס, האוניה המפורסמת שבה מאות אורחים נדבקו ובודדו בתאיהם במשך תקופה ארוכה עד שהאוניה כולה פונתה. במחקר שפורסם ביולי וטרם עבר מחקר עמיתים טוענים החוקרים כי מערכת האוורור שחיברה בין התאים היתה ווקטור להדבקה. ואכן כיום אחד הרעיונות המוצעים כדי לאפשר חזרה לפעילות של חברות הקרוזים הוא התקנת מערכת UVC במערכות האוורור שבאוניות.

נוסף לכך, רבים לא יודעים אבל המזגן הוא מקור תחלואה רציני גם בלי קשר לקורונה. חוקרים אפילו כינו את התופעה שבמסגרתה אנשים נהיים חולים כתוצאה משהייה בחללים סגורים ממוזגים בשם- תסמונת הבניין החולה. חוקרים מצאו כי אנשים ששוהים בחללים סגורים נוטים להתלונן הרבה יותר על כאבי ראש, בחילות, בעיות נשימה ובעיות אחרות. זאת ככל הנראה בשל איכות האוויר הירודה שמפיץ המזגן. מערכת אולטרה 5 תחסל לא רק את נגיף הקורונה אלא גם מזיקים אחרים שאורבים במקומות הלחים והחשוכים בתוך המזגן ועלולים לגרום לכם בעיות בנשימה או צינון.

קרינת UVC מסוכנת רק תחת חשיפה ישירה וארוכה. מערכת אולטרה 5 בטוחה לחלוטין כיוון שההתקן מורכב בתוך מערכת המיזוג ומוגן באופן הרמטי מפני חשיפה. ההתקן מאושר ומוסמך על ידי התקנים המחמירים ביותר בארה״ב (CE, CSA, US/C).

מערכת אולטרה 5 מותאמת באופן פרטני לכל לקוח על-ידי מומחי המיזוג של סטריליין. עלות המערכת- החל מ-3,500 ש״ח בתוספת מע״מ למערכות פשוטות המתאימות לבתים פרטיים וחללים קטנים ועד לכמה עשרות אלפי שקלים כאשר מדובר במערכות מורכבות יותר במבנים מסחריים או מבני ציבור גדולים.

למערכת הפשוטה ביותר יש הספק של 17W.

על כל מזגן מצטבר חומר אורגני שמפריע לפעולתו התקינה וגורמים למדחס להתאמץ ולבזבז חשמל. מערכת אולטרה 5 ממיסה את החומר הזה, משפרת את יעילות פעולת המזגן והניצולת שלו, וכך להקטין את עלויות המיזוג וחשבון החשמל.

בנוסף לכך, פעולת הניקוי המתמשכת ללא הרף והסטריליזציה של הסוללה, מעברי המים, ותעלות המיזוג, עשויה לצמצם או לבטל כליל הוצאות תחזוקה וניקוי של המערכת.

כמו כן, שיפור באיכות האוויר שבמערכת המיזוג מעלה את תפוקת העבודה ומורידה את כמות ימי ההיעדרות ממקום העבודה.

אם מסתכלים על המערכת כהשקעה חד-פעמית בבנייני מסחר, תעשייה ומוסדות שונים – הרי שהיא משתלמת במיוחד. מערכת אולטרה 5 עשויה להחזיר את ההשקעה בה בפרק זמן סביר בהתאם למצב יחידת המיזוג, ולאחר מכן לחסוך הוצאות של עשרות אלפי שקלים באנרגיה, בתחזוקה ובמניעת היעדרויות.

מערכת אולטרה 5 כוללת רכיב שפולט קרינה האולטרה סגולה בהספק גבוה מספיק על-מנת להשמיד את הנגיף מהאוויר שעובר במהירות דרך פתח האוורור; מסננים מיוחדים שמותקנים מעל פתחי האוורור ומסייעים בתפיסת אבק ואו חלקיקים אחרים שפוגעים באיכות האוויר; בקר שליטה ייעודי שמאפשר להדליק את המערכת ממרחק (למשל ניתן להדליק את המערכת ומזגן חצי שעה לפני ההגעה למשרד על מנת שהאוויר יהיה מטוהר עם פתיחתו).

בשלב זה המערכת אינה מתאימה למזגני קיר, אלא למזגנים מפוצלים או מיני מרכזיים. כמו כן יש מערכות מורכבות יותר שמתאימות לצ׳ילרים, VRF ומערכות אחרות.

לא. מערכת אולטרה 5 מופעלת אוטומטית בכל פעם שמדליקים את המזגן, ואינה דורשת כל התעסקות. יש להחליף את נורת ה-UV פעם בשנה.

עם המערכת מותקנת גם נורית חיווי שמאירה כאשר המערכת עובדת.

ברמה המדעית ישנן מספר דרכים להוכיח את פעולת המנורות: אחת הדרכים היא שימוש בצלחת פטרי (צלחת עם מצע לתרבית חיידקים) לפני תהליך התקנת מנורות UVC, שישים יום לאחר התקנת מנורות ה-UVC נחזור על אותו תהליך ונשווה תוצאות. ירידה דרסטית ונראית לעין תראה לאחר פרק זמן קצר: זרימת האוויר במערכת תגדל כתוצאה מכך, מגשי ניקוז המים יהיו משמעותית נקיים יותר, פני המערכת יראו כחדשים, מרבית הריחות בחלל האוויר ייעלמו ובאוויר תהיה תחושת רעננות.

מערכת אולטרה 5 פועלת באופן אופטימלי בטווח הטמפרטורות 10-50 מעלות צלסיוס. מחוץ לטווח זה אפקטיביות המערכת יורדת.

כן, התקנת מערכת UVC בצמוד לסוללה, מפחיתה באופן דרסטי את גידול העובשים בתוך מערכת המיזוג וכמובן גם בחלל הממוזג. קיים מחקר המוכיח זאת שנעשה באוניברסיטת Tulsa אוקלהומה.

מסנן אינו מחטא אוויר, ומחטא אוויר אינו מסנן,שימוש במסנן באיכות טובה יחד עם מערכת חיטוי אוויר UV תטפל בצורה אופטימאלית בחלקיקים מיקרואורגניזמים, כימיקלים וריחות.